הכנס אחד או יותר פרמטרים
חדרים: מ-
עד-
מחיר: מ-
עד-
חיפוש מתקדם
072-3954553
 

רוכשים דירה? על זכויות וחריגות בניה בישראל

זכויות בניה הן זכויות הנקבעות על פי החוק במדינת ישראל ועל פיהן ניתן לבנות על  הקרקע המוגדרת לבניה. הזכויות מוגדרות כנגד הקרקע עצמה ולא עומדות בקשר ישיר עם בעל  הקרקע או בעל הזכות על הקרקע.

אחד מהפרמטרים החשובים בנושא הוא אחוזי הבניה המותרים על גבי הקרקע, ובמילים אחרות, איזה גודל וצורת מבנה ניתן לבנות בשטח הנידון. הזכויות הללו עשויות להשתנות מעת לעת בהחלטת הרשויות שקובעות אותן על פי צרכים משתנים ועל פי פרמטרים אחרים דוגמת הצורך בהרחבת שטחי מגורים, מדיניות ממשלתית שנועדה לקליטת אוכלוסיה נוספת ועוד. דוגמאות בולטות לכך הן קרקעות חקלאיות שעוברות שינוי ייעוד ועתה מופשרות לבניית שכונות חדשות וכן גם, שטח שזכויות הבניה עליו השתנו (גדלו או צומצמו) בשל שינוי בתוכניות  העירוניות.

מה מותר ומה אסור בעצם?

כל בעל שטח שמבקש לבנות מבנה חייב לבנותו על פי התכנית המקורית לבניה, לבנות על פי קווי הבניין המוגדרים בשטח, לא לחרוג מהם, וכמובן, מקווי הגבול של השטח, לבנות עד למספר הקומות המוגדרות וכדומה - מותר לבנות מבנה הקטן מהמקסימום המותר אבל לא להיפך.

במקרים רבים, אנשים לא מנצלים את מרב זכויות הבניה אבל דואגים להכין תשתית להרחבה עתידית כאשר כל בנייה שמעבר לזכויות הבנייה תוגדר כחריגת בנייה. חריגת בנייה יכולה להיות בנייה לגובה באופן החורג מהאישור, התקנת פתחים שונים אשר התבצעו באופן חריג מאשר הותוו בתכנון שהוצג לעירייה, שינוי במדרגות, במיקום ובמפרט מעליות ועוד. חריגות בנייה עלולות להוביל להגשת כתבי אישום, להפסקת עבודות בניה ואף לצווי הריסה.

בעת רכישת הנכס מומלץ לבדוק אודות חריגות בנייה שנעשו בו בעבר מאחר והן עלולות להוביל להסתבכויות עתידיות מול  הרשויות והשכנים. קיימות חריגות בניה שניתן לאשרם על ידי פנייה לרשויות והגורמים המתאימים.

בין תמ"א לתב"ע...

קיימות זכויות בניה שמוגדרות כנוספות אשר קיימות על נכסים שונים – מדובר לרוב על הרחבת דירה לגינה, בנייה לגובה, ניצול הגג לתוספת קומה, בניית מחסנים וכדומה. דוגמא עדכנית ובולטת היא דירות בבניין שניתן להרחיבו במסגרת תמ"א 38. כאן מתאפשרת הגדלת זכויות בנייה בתמורה לחיזוק הבניין כנגד רעידות אדמה.  במקרה זה ובמקרים רבים אחרים של זכויות בנייה נוספות, הדבר מוסיף רבות לערך הנכס.

אופיים של מבנים בתוך העיר נקבע רבות בהתאם לתוכנית בניין העיר (תב"ע). תכנית זאת מתחשבת בנושאים שונים הקשורים להתוויית פני העיר ועוסקת בחלוקת קרקעות לבנייה ציבורית, לשטחים פתוחים, לדרכים וכבישים, לשירותים עירוניים ואחרים, לתחנות אוטובוס, מוניות, רכבת, למרכזים מסחריים ועוד. במסגרת התכנית נקבעות גם זכויות הבנייה של השטחים לבניה רוויה, לבניית בתים פרטיים ודו-משפחתיים וכו'. ככל, מומלץ מאוד להיעזר בשירותיו של עו"ד המתמחה בנושאי מקרקעין ומכר דירות כל זמן שמעוניינים לרכוש או למכור נכס וכל אימת שמנסים להבין לעומק את זכויות הבניה המותרות ו/או החריגות הקיימות בו.

back to top

דף הבית
הנכסים שלי
 
מידע כללי
 
טיפים
 

רימקס עוצמה פתח תקווה - רימקס פתח תקווה, הינו משרד תיווך בפתח תקווה - המשרד הגדול בעיר.  משרדינו מונה כ-50 סוכני תיווך המחזיקים בכל זמן נתון מעל 200 דירות למכירה בפתח תקווה המטופלות על ידנו באופן בלעדי. משרדינו נותן שירות בכל רחבי פ"ת ובקעת אונו. 
בין אם חיפשתם מתווכים בפתח תקווה, דירות למכירה בכפר גנים, דירות למכירה באם המושבות או דירות למכירה בפתח תקווה בכלל, הגעתם למקום הנכון. 072-3954553
 

 
עיצוב: www.studiobaram.co.il | כניסה לסוכנים
בניית אתרי אינטרנט  |  קידום אתרים  |  בנייה וקידום אתרים